Gaujas Nacionālais Parks

Gaujas Nacionālais Parks ar savu seno vēsturi ir iemantojis mīlestību visu latviešu vidū, kā viens no skaistākajiem parkiem un atpūtas vietām Latvijā. Tas tika izveidots 1973. gadā, un vēl līdz pat šodienai piedāvā burvīgas ainavas, atpūtas vietas, vēsturiskas atmiņas un daudz ko citu – 90 tūkstošu hektāru lielajā platībā.

Teritorija plešas no Valmieras līdz Murjāņiem, no Murjāņiem līdz Bērzkrogan, no Bērzkroga līdz Kauguriem. Lai apskatītu visas interesantās iespējas, ko piedāvā parks, nepieciešamas vairākas dienas. Aktivitātes ir iespējamas katrā no Latvijas gadalaikiem, atšķirībā no vēlmēm.

Gaujas Nacionālā Parka lielākā burvība ir pati upe Gauja, kas šķērso teritoriju visā tā garumā. Gaujas krastos var makšķerēt, braukt ar laivu un peldēt, tomēr drošības apsvērumu dēļ to nevajadzētu darīt vienatnē, jo upe ir pazīstama kā straujākā Latvijā. Gauja var būt gan strauja, gan arī krāčaina. Ir vairāki posmi, kuri būtu jāpārzina laivotājiem, lai neiekļūtu neveiksmē, uzduroties uz kāda zemūdens akmens. Tomēr upe pati par sevi ir dziļa, tāpēc ir izveidoti vairāki droši laivošanas maršruti, piemēram no Cēsīm līdz Siguldai vai no Līgatnes līdz Siguldai.

Braucot ar laivu, acīm paveras skaistie smilšakmens atsegumi un klintis. 7 kilometrus no vēsturiskās pilsētas Cēsīm, laivotājiem ir iespēja ieraudzīt Ērgļu klintis. Netālu no Valmieras, Gaujas labajā krastā var redzēt balto smilšakmens krauju, kuru dēvējam par Sietiņiezi. Sietiņiezis ir izveidots arī kā lieliska pastaigu vieta pa mežu, baudot kluso dabu. No skata torņiem ir iespēja ieraudzīt egļu galotnes, kas ik pa laikam rotājas ar sarkaniem čiekuriem. Gauja met līkumu tieši Sietiņieža priekšā, tāpēc tā ir lieliska vieta fotogrāfiju veidošanai.

Ļoti skaisti ir pārgājieni, kurus var veidot pa dažādiem parka maršrutiem. Rudenī īpaši skaisti būs doties uz Siguldas apkārtni, jo tur ir vērojams tautas valodā sauktais “zelta rudens”. Lai redzētu krāsas nepārspējamos toņos, plašāku skatu paver Panorāmas rata brauciens. Skaisti, kā arī reizē vēsturiski skati ir iespējami arī Turaidas muzejrezervātā un Dainu kalnā. Turaidas pils torņa augšā pa lodziņiem var vērot Gaujas līkumu un krāsainos mežus upju krastos. Un, lai vairāk varētu apskatīt vienas dienas laikā, var izmantot pilsētas piedāvātos riteņu nomas pakalpojumus.

Gaujas Nacionālajā Parkā varam atrast daudz pastaigu vietas – gan apskatot dabu, gan skaistas apdzīvotas vietas. Kā skaistākā un centrālā pilsēta parkā ir Cēsis. Cēsīs var redzēt Viduslaiku pili, kura ir lieliski saglabājusies, lai parādītu vēstures atmiņas. Pilī ir izveidots muzejs, kur tūristiem ir ļauts iejusties Viduslaiku dzīvē, jo gids ir tērpies tā laika apģērbā.

Ja domājat, ka tikai vasarā un saulainā laikā ir vērts doties uz Gaujas Nacionālo Parku, tad kļūdāties, jo arī ziema sniedz lielisku piedāvājumu buķeti. Sigulda ir viens no populārākajiem galapunktiem ziemas sporta cienītājiem. Ir pieejama distanču slēpošana un vairākas kalnu trases. Cēsu pusē esošajiem ir iespēja baudīt ziemas priekus uz Žagarkalna trasēm.

Aktīvākajiem ceļotājiem un vietējiem iedzīvotājiem parka teritorijā ir iespēja izmēģināt vairākas aktivitātes, piemēram, brīvais lidojums, lēciens ar gumiju, nobrauciens pa bobsleja trasi un daudz citas. Arī aktīvā atpūta lielākoties ir saistīta ar Gaujas sniegtajām iespējām, piemēram, lēkšana ar gumiju. Tas ir iespējama Siguldā, braucot ar vagoniņu virs Gaujas. Netālu arī no Siguldas ir iespēja izjust emocijas, kas pārņem, lidojot brīvajā kritienā. Šī ekstrēmā aktivitāte ir iespējama vēja tunelī “Aerodium”.