Atpūta svaigā dabā – drošība pirmajā vietā

Vai tu esi plānojis doties brīvdienās atpūsties pie dabas? Neatkarīgi no tā, kurp dosies, vai uz tuvo parku vai tālākā ceļojumā – ir kārtīgi jāsagatavojas. Visefektīvākais veids, kā novērst dažādas neveiksmes, ir pienācīgi sagatavoties, plānojot ārpus mājas aktivitātes. Tev ir jāpārzina solītie laika apstākļi, apkārtnes reljefs, sava ķermeņa spēju robežas, kā arī nepieciešams kaut neliels saprāts, lai nodrošinātu patīkamu braucienu, un neļaut maziem sīkumiem to sabojāt.

Neceļo vienatnē
Ja neskaita publiskas vietas, tad visticamāk tu nevēlētos būt viens, ja notiktu kāda nelaime, jo nebūtu kāds, kas palīdz. Ja dodies uz mazāk apdzīvotu vietu, kur cilvēki reti redzami, tad jābūt ļoti uzmanīgam, jo, nelaimes gadījumā, būs grūti sasniegt palīdzību. Kad dodies uz kādu pārgājienu, veic iepriekšējo plānošanu. Sāc ar laika apstākļu un bīstamības iespēju apskatīšanu. Atstāj rūpīgi sagatavotu aprakstu par ceļojuma datumu, laiku, atgriešanās datumu, mašīnas numura zīmi, un protams pašu apmešanās vietu. Ja vēlies doties uz kādu tālāku teritoriju prom no apdzīvotas vietas, tad četru cilvēku grupa kā minimums būtu nepieciešama, jūsu pašu drošības labad. Tādā veidā, ja viens ir ievainots, tad otrs cilvēks paliek pie viņa, kamēr pārējie divi kopīgi varētu doties meklēt palīdzību.

Esi labā fiziskā sagatavotībā
Ja dodies kopā ar vairākiem cilvēkiem, tad vienmēr ir jāpielāgojas “vājākam” cilvēkam. Nevienam nevajadzētu darīt lietas, kas ir ārpus spēju robežām. Uzstādiet ērtu tempu un necenšaties to pārspēt. Ja tev ir kādas veselības problēmas, kāda slimība, tad pirms došanās pārgājienā, jākonsultējas ar ārstu. Īpaši bīstami šādi pārgājieni var izrādīties cilvēkiem, kuriem ir kādas sirdsdarbības problēmas, jālieto noteiktas recepšu zāles un jāievēro īpaši saudzības pasākumi. Ja dosieties pa maršrutiem, kas novirzās no asfaltētiem ceļiem (piemēram, meža takas), tad iespējams ir nepieciešams senās skautu dienu zināšanas – kompasa nolasīšana, dzīvnieku pēdu atpazīšana, mezglu siešana un daudz kas cits.

Piemērots apģērbs un apavi
Pats galvenais garā pārgājienā ir ērti apavi. Šim gadījumam nav nepieciešams iegādāties jaunāko Nike sporta apavu modeli, bet gan labāk izmantot sen ievalkātus apavus, lai būtu drošs, ka nekas neberzīs un neveidosies tulznas. Ceļojums nebūs tālāk veicams, ja uz katra soļa sāpēs noberztās kājas. Tāpat ir arī ar apģērbu – necenties izmeklēt pašu skaistāko tērpu, jo jāatceras, ka galvenais ir komforts. Ieteicams ir vilkt tik daudz drēbju kārtas, lai ir silti, nevis karsti. Protams, kā saka, labāk ir novilkt kādu lieku drēbju kārtu nost, nekā salt – tomēr jāapzinās, ka ejot raitā solī pastāv maza iespējamība, ka būs auksti. Aktivitāšu laikā ķermenis uzsilst, tāpēc ir daudz siltāk, nekā stāvot uz vietas. Ņemot vērā, ka pārgājiens vai ceļojums nenotiks vienas dienas laikā, būtu labi, ja vēl viens džempera pāris atrastos somā, gadījumā, ja naktī guļammaiss vai sega tik stipri nesilda kā vēlētos, vai pēkšņi uznākusi negaidīta lietus gāze, un tad varētu uzvilkt ko sausu.

Nodrošinies ar nepieciešamo ekipējumu
Nedodies ārpus mājas, neesot pilnībā nodrošinājies dažādiem apstākļiem. Sauļošanās krēms faktiski vienmēr būtu jātur rokas attālumā, pat tad, ja saule nav tik izteikta. Arī ziemas laikā seja ir jāpasargā, un, lai nebūtu jānēsā vairāki krēmi, tad saules aizsardzības krēms šim nolūkam būtu alternatīvs risinājums. Saules laikā obligāti ir nepieciešama arī cepure vai kāda galvassega, kas pasargā galvu no pārkaršanas. Ja rodas saules dūriens, tad ceļojuma laikā steidzami ir jāmeklē ēna un jādzer ūdens. Atkarībā no tā, cik daudz būsi gājis atklātā saulē, var sākties arī stiprs reibonis un galvassāpes. Drošības apsvērumu dēļ vienmēr ir jānēsā līdzi mobilais telefons, lai varētu sazvanīt palīgus. Tāpat no noderīgā ekipējuma būtu jāpiemin nazis, sērkociņi vai šķiltavas, plāksteri un daudz kas cits, attiecīgi no ceļojuma un pārgājiena mērķa, vietas un gadalaika.