Tūristu ceļvedis Ķīnā

Ķīna ir prātam neaptverama liela valsts art aptuveni 1,4 miljardiem iedzīvotāju, tāpēc nav šaubu, ka došanās uz turieni ir liels izaicinājums. Ir dzirdētas daudz lietas, kuras varētu likt aizmirst par vēlmi ceļot uz tālo austrumu valsti, piemēram, pilsētu satiksme gan uz ceļa, gan gājēju trotuāriem. Daudzi tūristi ir izteikušies, ka pēc ceļojuma no Ķīnas ir nepieciešama vismaz vēl viena brīvdiena, lai patiešām atpūstos. It īpaši cilvēkam, kurš pirmo reizi dodas uz Ķīnu, būtu nepieciešams zināt dažas lietas par šo valsti.

Labākais padoms, ko pašā sākumā varētu sniegt ir: izvairīties no pārāk liela un saspringta maršruta izvēles. Ir daudz ceļotāji, kuri dodas uz ASV un vienā ekskursijas laikā vēlas apskatīt Manhetenu, Disnejlendu, Lielo Kanjonu un paspēt uz Holivudu. Nezinu, cik ļoti tas ir izdevies kādam ar ASV gadījumu, bet zinu skaidri, ka Ķīnā tas viss neizdotos. Klasiskie maršruti, kurus visbiežāk izvēlas tūristi ir Lielais Ķīnas mūris, Chengdu’s pandu svētnīca, krāšņās Šanhajas apskatīšana.

Daži ceļotāji iespējams mazāk ieinteresēti dabā un ainavu vērošanā, bet vairāk pievēršas inovatīviem arhitektūras projektiem un valsts mākslas centriem. Inovatīvu celtņu Ķīnā viennozīmīgi netrūkst, tāpēc jāapskata sev tīkamākās, un jāizplāno jauns maršruts nekā visiem pieņemtais. Pekinas Olimpiskais ciemats un galvaspilsētas laikmetīgās mākslas rajons ir vietas, uz kurieni dodas tūristi no visas pasaules.

Kad vislabāk doties uz Ķīnu?
Labākais laiks ceļojumu plānošanai ir pavasarī (no marta līdz maijam, bet izvairīties no Lieldienu dienām) un rudenī (no septembra līdz novembra sākumam). Šie mēneši ir labvēlīgi biļešu iegāde, bet tieši pretēji ir ar viesnīcu izmaksām. Viesnīcas vislētākās ir tieši laikā, kad tūrisma sezona ir beigusies, kas ir – februāris, jūnija sākums, septembris, vēls novembris un decembris. Daudzi tūristi dod priekšroku doties uz Ķīnu laikā, kad tur nav nekādi lieli svētki, lai cilvēku pūļi nebūtu pārāk daudz. Dienas, no kurām īpaši izvairās tūristi ir:

  1. ķīniešu Jaunais gads (tos dēvē arī par pavasara svētkiem, kas parasti ir janvāra beigās vai februāra sākumā)
  2. maija brīvdienās (pirmā maija nedēļa)
  3. Valsts svētki (pirmā oktobra nedēļa)

Jāatceras, ka daudzi braucieni un apskates objekti ir ar sezonālu raksturu, tāpēc tiem ir īpaši jāgatavojas. Piemēram, īpaša sezona ir īpašu augu ziedēšanai, putnu vērošanai, skulptūru festivālu un citas atrakcijas.

Veselības stāvoklis
Sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas pret dzelteno drudzi ir obligāta tiem ceļotājiem, kas nāk no šīs infekcijas skartajām teritorijām. Ikviens tūrists var apsvērt iespēju vakcinēties imunizācijai pret: holēru, difteriju, A hepatītu, B hepatītu, Japānas B encefalītu, malāriju, tuberkulozi, stingumkrampjiem, vēdertīfu. Dažos Ķīnas apgabalos ir iespēja saskarties ar malārijas slimību. Tomēr jāatceras, ka lielākajās pilsētās ir labas medicīniskas iekārtas. Tāpēc faktiski nekāda īpaša imunizācija nav nepieciešama, dodoties uz Ķīnu (neskaitot dzeltenā drudža vakcīnas nepieciešamību), tomēr ir ieteicams pirms ceļojuma pārbaudīties pie ārsta vēlreiz.

Ģērbšanās
Ķīnieši ģērbjas ikdienišķi, tomēr atturīgi. Vīrieši ļoti reti valkā šortus, izņemot pludmales vietās. Sievietēm vēlams ir aizsegt savus plecus un izvairīties no pārāk īsu svārku valkāšanas, kā arī šortu – īpaši apmeklējot svētos tempļus. Tūristiem apaviem ir jābūt pēc iespējas ērtākiem, lai pašiem būtu vieglāk izturēt ekskursiju dienu, piemēram, staigājot pa Ķīnas Lielo mūri.

Ēdiens
Katrā Ķīnas reģionā ir atšķirīga virtuve. Ziemeļos tas ir ļoti smags ēdiens, balstīts uz kviešiem nevis rīsiem. Tipiski ēdieni ir tvaicēti pelmeņi, makaroni, pīles dažādi izstrādājumi. Šanhaja lepojas ar savu izcilo jūras velšu virtuvi. Rietumu virtuve ir vairāk ar pikantām sastāvdaļām, iekļaujot ugunīgos sarkanos čili. Kaut veģetārisms nav plaši izplatīts Ķīnā, tomēr ir daudz garšīgu dārzeņu un tofu ēdieni. Gardēži varēs izbaudīt lielisku piedzīvojumu nakts tirgū.

Islandes kontrasti

Islande ir pretstatu zeme, kas vien nosaukumā raksturojas kā uguns un ledus zeme. Tajā varam ieraudzīt Eiropas lielākos ledājus, kā arī vienus no aktīvākajiem pasaules vulkāniem. Tā ir arī gaismas un tumsas zeme: vasaras dienas ilgst līdz 24 stundām, un tāpat arī tumsas laiks. Turpretī ziemas laikā diena ilgst tikai pāris stundas. Ja šogad tavs mērķis ir doties un apskatīt šo kontrastiem pilno zemi, tad šeit būs apskats par pašu valsti, kas tajā ir interesants un ievērības cienīgs.

1. Kultūras Islande
Islande ir pēdējā valsts Eiropā, uz kuras apmetās iedzīvotāji. Turklāt, līdz pat šai dienai, šis ir viens no vismazāk apdzīvotais apgabals pasaulē. Uz Islandi sākotnēji pārvācās dzīvot Skandināvijas un Britu salas emigranti jau desmitajā gadsimtā. Sakarā ar tās atrašanās vietu, var teikt, ka kultūra šeit ir daudz atšķirīgāka, kā, piemēram, pašā Eiropā vai Amerikā. Islandes kultūra ir veidojusies salas iekšienē, esot izolētiem no ārējām valstīm. Tradīcijas ir ļoti spēcīgi izteiktas, pastāv ciešas ģimeniskās saites, kā arī saikne ar dabu. Apceļojot šo valsti, var gūt priekšstatu par vietējiem iedzīvotājiem, to kultūru, parašām, nacionālo virtuvi.

2. Mistēriskā Islande
Islande atrodas tieši zem polārā loka, paildzinot dienas un naktis daudz garākas, nekā pie mums. Ziemas ir tumšas, tomēr salīdzinoši mierīgas, bet liela sala, kas spēlē galveno lomu skaistās dabas parādības ieraudzīšanai: Aurora Borealis (ziemeļblāzmas). Islande ir jauna valsts, bet ar senām tradīcijām. Tajā atrodas pasaulē vecākais parlaments, kas būvēts 930. gadā. Šī ēka šobrīd ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

3. Piedzīvojumu Islande
Islande joprojām ir lielā mērā neapdzīvota teritorija, jo vairāk nekā puse tās iedzīvotāji dzīvo tikai galvaspilsētā. Patiesībā, tikai divdesmit minūšu brauciena attālumā no Reikjavīkas, pilsētas dzīve pārvēršas par mierīgu un relaksējošu dabas teritoriju. Iespaidīgas ainavas, sākot ar fjordiem, upēm, vulkāniem. Islandes upes ir ideālas makšķerēšanai, peldēšanai un laivošanai; kalni, vulkāni un ledāji ir lieliski piemēroti pastaigām un ceļojumiem ar kājām, bet sniegotās virsotnes tiek izmantotas kamaniņu braucēju, slēpotāju un snovotāju vajadzībām. Tūristiem ir atvērtas daudzas alas, lai varētu iet izlūka gājienos. Apskalotās pludmales ir paredzētas saules baudīšanai, bet viļņos dienu pavada sērfotāji. Tāpat var veikt džipu braucienu ceļojumu pa neauglīgākajām augstienēm. Lai ko arī tūrists izlemtu darīt, vienmēr vēlams nēsāt līdzi peldkostīmu. Ģeotermiskā enerģija, kas ir zem zemes, tiek izmantota siltu baseinu veidošanā, vairāk nekā 170 publiskajos baseinos visā valstī.

4. Tīrā Islande
Islandiešiem ir viens no augstākajiem dzīves ilgumiem pasaulē. Tam nav galīgs izskaidrojums, tomēr kā viens no iemesliem ir tīra vide, veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids. Uzturs šeit ir bagāts ar kvalitatīvām izejvielām, bioloģiski audzētu barību, jūras produktiem, kuri ir nozvejoti nepiesārņotā vidē. Arī gaisa kvalitāte Islandē ir ļoti laba, pateicoties Ziemeļatlantijas piejūras klimatam un līdzsvaram starp vējiem. Turklāt, lielākā daļa no elektroenerģijas vajadzībām tiek aizpildīta ar atjaunojamiem enerģijas avotiem. Ģeotermālā enerģija ir daudz tīrāka alternatīva fosilajam kurināmajam, kuru izmanto, lai apsildītu vairāk nekā 90 procentus no Islandes ēkām un baseiniem. Papildus publiskajiem baseiniem, islandieši izbauda dabiskās ģeotermālās lagūnas. Kā populārākā šāda lagūna ir Blue Lagoon un Mývatn Nature Baths. Šajās dabiskajās krātuvēs ir augsts silikātu un minerālu saturs, kas atjauno ādas struktūru. Dzeramā ūdens kvalitāte Islandē ir izcili laba, jo bagātīgās saldūdens upes nāk no kalniem un ledājiem – to kušanas procesā. Faktiski, ir pilnīgi droši šo ūdeni dzert turpat no avota.

Eiropas skaistākā pilsēta ziemas sezonā – Barselona

Ja vien tu nevēlies neko citu kā siltu pludmali un zvilnēt caurām dienām saulē – tad Barselona būs lieliskākais galamērķis, ko apmeklēt tieši ziemas sezonā. Kamēr vasarā Barselonā nav iespējams apgriezties, cilvēku pūļu pārplūdumu dēļ, bet rudenī un pavasarī ir pārsteidzoši mitrs un lietains, tad ziema būs īstākais laiks, kad varam redzēt skaidras zilas debesis un daudz tukšas ielas. Tas ir arī laiks, kad notiek lieli kultūras pasākumi, kā gada notikumu atskaite. Temperatūras ziņā Barselonā ziemā būs siltāks kā pie mums, Latvijā. Reti kad temperatūra ir noslīdējusi zem +5 grādiem pēc Celsija. Parasti ir ievērojami siltāks, pat janvārī.

Santa Eulàlia festivāls
Šis ir viens no liela mēroga festivāliem, kas katru gadu tiek svinēts 12. februārī. Šis pasākums ir veltīts bērniem. Tā laikā ir bezmaksas koncerti, gājieni, uzstāšanās un dažādi semināri vairāku dienu garumā.

Tradicionālais ēdiens
Barselonā ziemas laikā katrs var nobaudīt tradicionālos vietējo iedzīvotāju ēdienus. Viens no garšīgākajiem ēdieniem ir kataloniešu virtuves zupa ar dārzeņiem, gaļu un īpašas formas makaroniem. Tieši sezonas delikatese ir kliņģeri, kas iegremdēti šokolādē. Protams, tradicionālo ēdienu var ēst jebkurā gadalaikā, tomēr pastāv zināma sakritība, kāpēc tieši šie ēdieni ir tik populāri tieši ziemas sezonā. Tāpat kā būtu grūti iedomāties saldējumu ziemā vai štovētus kāpostus vasarā, tāpat arī Barselonā katram ēdien ir piemērotāka sezona.

Laika apstākļi
Kaut arī Barselonā mēz būt aukstākas ziemas, tomēr tik spilgti zilas debesis būtu grūti atrast citā Eiropas pilsētā tieši ziemā. No novembra līdz pat februārim Barselonā mēdz būt ap 12 grādiem pēc Celsija, un, kā minēju iepriekš, reti kad temperatūras stabiņš noslīd līdz 5 grādiem.

Ekskursijas
Viens no iemesliem, kas tik ļoti izceļ Barselonas tūrismu ziemas sezonā – tur nav tūristi. Tas nozīmē, ka visas populārās tūristu apceļošanas vietas, ziemā varēsi izbaudīt bez skaļa tūristu pūļa un garām rindām pie kases. Turklāt, skaistās Ziemassvētku gaismiņas, kas ir izdekorētas visās ielās, piešķir pasakainu burvību pilsētai tumšajā diennakts laikā. Ziemas laikā, galvenais centrālais laukums tiek pārvērsts par 1400 kvadrātkilometru lielu ledus halli.

Ziemassvētki
Lai gan tūristu būs krietni mazāk šajā periodā, tomēr jārēķinās ar vietējiem iedzīvotājiem, kas būs pārpildījuši veikalus, meklējot dāvanas saviem mīļajiem. Vietējiem liels notikums ir svētku atmosfēra, kas tiek radīta pie Barselonas katedrāles notiekošajā svētku tirdziņā. Tas ir lielākais Ziemassvētku tirgus, kas tiek rīkots Barselonā. Papildus simtiem stendu, kas ir pildīti ar dažādiem Ziemassvētku labumiem, pastāv arī daudzas aktivitātes, kurās laipni aicināti visi gribētāji.

Trīs Karaļi
Vēl vien no gaidītākajiem ģimenes notikumiem ir Trīs Karaļu parāde, kas ir pilna ar maģiju, enerģētiku un krāsām. Barselonas centrā pulcējas cilvēki, lai kopīgi dotos šajā maģiskajā gājienā. Gatavojoties šim pasākumam, bērni iepriekš ir sarakstījuši vēstules karaļiem, kuriem cenšas arī nodot, kad dodas gājienā. Šajā gājienā var iepazīt īstu spāņu karstasinīgo garu.

Apmešanās vietas piedāvājumi
Ziemā ir liela izvēle apmesties viesnīcās, hoteļos un hosteļos, kur vien sirds vēlas, turklāt – par zemāku maksu un būt drošam, ka numuriņi būs pieejami. Ņemot vērā, ka cenas būs daudz zemākas kā vasaras tūrisma sezonā, var apsvērt iespēju īrēt apmešanās vietu tieši Barselonas centrā, kas nozīmē, ka būsiet pavisam tuvu visiem lielajiem notikumiem, festivāliem, koncertiem un citām aktivitātēm.

8 vietas, ko apskatīt Tenerifē

Tenerife ir lielākā no Kanāriju salām. Tās galvas pilsēta ir Santa Cruz de Tenerife. Sala ir daudzveidīga un dabas ainavu ziņā ļoti krāšņa. Tieši Tenerife ir viena no pieprasītākajām salām, uz kuru katru gadu dodas miljoniem tūristu. Ja arī tavs galamērķis ir doties uz Tenerifi, tad šeit būs 8 lietas, kuras obligāti jāapskata, esot uz salas.

1. Teide Nacionālais parks
Katram tūristam vajadzētu aizbraukt un apskatīt nacionālo parku, kurā atrodas Teide kalns. Teide kalns ir augstākais Spānijas kalns. Parks ir izveidots ar vairākām pastaigu takām, kas dod iespēju apskatīt unikālas ainavas. Kā viena no aizraujošākajām atrakcijām ir brauciens ar vagoniņu, kas ved augšā no stāvlaukuma uz šo Teide kalnu. Diemžēl, pēdējie metri kalna virsotnē nav sasniedzami, jo tā ir daļa no svētās samita vietas un nav atvērta tūristiem. Tomēr arī no tā augstuma, cik tālu ved vagoniņš, var lieliski apskatīt visu Tenerifes panorāmu.

2. Loro Parque
Loro Parque ir zoodārzs, kurā atrodas daudzi savvaļas dzīvnieki. Tas atrodas ārpus Santa Cruz. Šis parks piedāvā apskatīt dažādas dzīvnieku sugas, tomēr lielākais uzsvars ir likts uz papagaiļiem, izceļot vismaz 100 to dažādās sugas. Ir atvērts arī bērniem paredzēts rotaļu laukums, vietējais tirdziņš un dzīvnieku šovs.

3. Gigantiskās klintis
Los Gigantes klintis ir dabas piemineklis, kas piesaista daudz apmeklētājus katru gadu. Klintis paceļas apmēram 500 metrus no paša Atlantijas okeāna krasta. Tūristi, kuri vēlas apskatīt šīs klintis daudz tuvāk, var doties braucienā pa okeānu ar izīrētām laivām. Klintis ir iespējams redzēt arī no vairākiem krast restorāniem un bāriem, kas ir tuvākajā pilsētā.

4. Guimar piramīdas
Guimar piramīdu apmeklētāji var ieraudzīt sešas brīvi stāvošas piramīdas, kas tika celtas 19. gadsimtā. Piramīdas ir nozīmīgas arheoloģisko pētījumu objekti. Tās tuvākajā teritorijā ir veikti vairāki arheoloģiskie izrakumi, kas ir izvietoti muzejā. Tūristi var doties individuāli apskatīt šīs piramīdas, vai pievienoties kādai grupai, un uzzināt vēsturisku informāciju no gida.

5. Puerto de la Cruz botāniskais dārzs
Šis botāniskais dārzs aptver 20000 kvadrātmetru lielu teritoriju, kas atrodas kalnos. Botāniskais dārzs ietver plašas augu kolekcijas no tropu un subtropu augiem, kā ar pašas salas un kontinenta raksturīgākās sugas. Pa dārzu ir izveidotas vairākas pastaigu takas, lai apmeklētāji var doties tematiski izveidotā augu pasaulē.

6. Museo de la Naturaleza y el Hombre
Šajā muzejā, kas atrodas Santa Cruz, ir nozīmīgas relikvijas un eksponāti, kas saistīti ar Kanāriju salām. Muzejā ir liels apjoms ar vietējo iedzīvotāju dzimtu instrumentiem, kokgriezumiem. Tajā ir ieraugāmas arī vairākas unikālas mūmijas. Ekspozīcijas ik pa laikam mainās, sadarbojoties ar citiem muzejiem.

7. Candelaria Bazilika
Bazilika ir lielākā Kandelārijas baznīca, kurp noteikti ceļotājiem vajadzētu apstāties un ielūkoties. Bazilikā ir vērojamas daudz arhitektūras atšķirības, salīdzinot ar citām baznīcām. Interjers ir bagāts ar klasiskiem gleznojumiem un lielu arku. Logu iekšpusē var redzēt apbrīnojamas skulptūras. Ceļotāji, kuri dodas uz Candelaria Baziliku augustā vai februārī, var novērot oficiālu reliģisko gājienu.

8. Playa de Las Teresitas
Playa de Las Teresitas ir mākslīgi izvidotas pludmales, kuras atrodas Atlantijas okeāna krastā. Lai izveidotu šo pludmali, no Sahāras tuksneša tika vestas smiltis. Šī ir vienīgā pludmale visās Kanāriju salās, kur nav vērojama melnā smilts. Apmeklētāji šeit var peldēties okeānā, sauļoties un vērot skaistu ainavu. Pludmalē ir izveidotas vairākas ērtības, piemēram, dušas, pārģērbšanās kabīnes un pārtikas stendi.

Gaujas Nacionālais Parks

Gaujas Nacionālais Parks ar savu seno vēsturi ir iemantojis mīlestību visu latviešu vidū, kā viens no skaistākajiem parkiem un atpūtas vietām Latvijā. Tas tika izveidots 1973. gadā, un vēl līdz pat šodienai piedāvā burvīgas ainavas, atpūtas vietas, vēsturiskas atmiņas un daudz ko citu – 90 tūkstošu hektāru lielajā platībā.

Teritorija plešas no Valmieras līdz Murjāņiem, no Murjāņiem līdz Bērzkrogan, no Bērzkroga līdz Kauguriem. Lai apskatītu visas interesantās iespējas, ko piedāvā parks, nepieciešamas vairākas dienas. Aktivitātes ir iespējamas katrā no Latvijas gadalaikiem, atšķirībā no vēlmēm.

Gaujas Nacionālā Parka lielākā burvība ir pati upe Gauja, kas šķērso teritoriju visā tā garumā. Gaujas krastos var makšķerēt, braukt ar laivu un peldēt, tomēr drošības apsvērumu dēļ to nevajadzētu darīt vienatnē, jo upe ir pazīstama kā straujākā Latvijā. Gauja var būt gan strauja, gan arī krāčaina. Ir vairāki posmi, kuri būtu jāpārzina laivotājiem, lai neiekļūtu neveiksmē, uzduroties uz kāda zemūdens akmens. Tomēr upe pati par sevi ir dziļa, tāpēc ir izveidoti vairāki droši laivošanas maršruti, piemēram no Cēsīm līdz Siguldai vai no Līgatnes līdz Siguldai.

Braucot ar laivu, acīm paveras skaistie smilšakmens atsegumi un klintis. 7 kilometrus no vēsturiskās pilsētas Cēsīm, laivotājiem ir iespēja ieraudzīt Ērgļu klintis. Netālu no Valmieras, Gaujas labajā krastā var redzēt balto smilšakmens krauju, kuru dēvējam par Sietiņiezi. Sietiņiezis ir izveidots arī kā lieliska pastaigu vieta pa mežu, baudot kluso dabu. No skata torņiem ir iespēja ieraudzīt egļu galotnes, kas ik pa laikam rotājas ar sarkaniem čiekuriem. Gauja met līkumu tieši Sietiņieža priekšā, tāpēc tā ir lieliska vieta fotogrāfiju veidošanai.

Ļoti skaisti ir pārgājieni, kurus var veidot pa dažādiem parka maršrutiem. Rudenī īpaši skaisti būs doties uz Siguldas apkārtni, jo tur ir vērojams tautas valodā sauktais “zelta rudens”. Lai redzētu krāsas nepārspējamos toņos, plašāku skatu paver Panorāmas rata brauciens. Skaisti, kā arī reizē vēsturiski skati ir iespējami arī Turaidas muzejrezervātā un Dainu kalnā. Turaidas pils torņa augšā pa lodziņiem var vērot Gaujas līkumu un krāsainos mežus upju krastos. Un, lai vairāk varētu apskatīt vienas dienas laikā, var izmantot pilsētas piedāvātos riteņu nomas pakalpojumus.

Gaujas Nacionālajā Parkā varam atrast daudz pastaigu vietas – gan apskatot dabu, gan skaistas apdzīvotas vietas. Kā skaistākā un centrālā pilsēta parkā ir Cēsis. Cēsīs var redzēt Viduslaiku pili, kura ir lieliski saglabājusies, lai parādītu vēstures atmiņas. Pilī ir izveidots muzejs, kur tūristiem ir ļauts iejusties Viduslaiku dzīvē, jo gids ir tērpies tā laika apģērbā.

Ja domājat, ka tikai vasarā un saulainā laikā ir vērts doties uz Gaujas Nacionālo Parku, tad kļūdāties, jo arī ziema sniedz lielisku piedāvājumu buķeti. Sigulda ir viens no populārākajiem galapunktiem ziemas sporta cienītājiem. Ir pieejama distanču slēpošana un vairākas kalnu trases. Cēsu pusē esošajiem ir iespēja baudīt ziemas priekus uz Žagarkalna trasēm.

Aktīvākajiem ceļotājiem un vietējiem iedzīvotājiem parka teritorijā ir iespēja izmēģināt vairākas aktivitātes, piemēram, brīvais lidojums, lēciens ar gumiju, nobrauciens pa bobsleja trasi un daudz citas. Arī aktīvā atpūta lielākoties ir saistīta ar Gaujas sniegtajām iespējām, piemēram, lēkšana ar gumiju. Tas ir iespējama Siguldā, braucot ar vagoniņu virs Gaujas. Netālu arī no Siguldas ir iespēja izjust emocijas, kas pārņem, lidojot brīvajā kritienā. Šī ekstrēmā aktivitāte ir iespējama vēja tunelī “Aerodium”.